Santral Performans İzleme ve Kontrol

GES projenizin maksimum performansta üretim yaptığından emin misiniz?

Santralinizin üretimini ne kadar sıklıkla kontrol ediyorsunuz? Bilgisayar veya cep telefonunuzdan gördüğünüz mutlak üretim rakamları gerçekten santralinizin performansını sizce yansıtıyor mu?


Üretim görüntüleme ve izleme sistemleri günümüzde tüm GES projelerinde artık kuruluyor. Birçok yatırımcı, santrallerindeki üretimi bilgisayarlarından veya cep telefonlarından takip edebiliyor. Bu güzel bir imkan olmakla beraber mutlak üretim rakamı, santralinizin gerçek performansını gösteren bir veri degildir.


GES’inizin ne kadar ürettiğini izlemek ile “ne kadar üretmesi gerektiği“ni bilmek ve anlık üretimi buna göre takip etmek çok farklı yaklaşımlardır. Citus Power olarak biz, kendi santrallerimizde bu ikinci ve doğru olan yaklaşımı uyguluyoruz.


Santral Performans İzleme ve Kontrol hizmetimizi aldığınızda sahanıza (eğer yoksa) bazı sensörler kurarız. Bu sensörlerden gelen veriler ve GES projenizin teknik dizaynını göz önüne alarak santraliniz için bir “referans üretim eğrisi” oluştururuz. Bu referans eğri bize santralinizin gerçek performansının o anki hava koşulları ve sistem dizaynına göre nasıl olmalısı gerektiği ile alakalı referans üretim miktarını veriyor ve santralin üretimini buna göre izlememizi sağlıyor. Bu sayede normalde gözden kaçacak performans düşüşlerini bile tespit edebiliyor ve hızlı bir şekilde sahanızda durum tespiti yapılması yönünde adımlar atıyoruz.


Santralinizden gelen veriler ile aynı zamanda rutin olarak invertör ve dizi seviyesinde istatistiki üretim analizleri yapıyoruz. Bu sayede en ufak verimlilik düşüşlerini invertör/dizi seviyesinde tespit edip duruma müdahale edebiliyoruz.


Eğer siz de santralinizin üretiminin olması gerektiği seviyede olmasını istiyorsanız, Santral Performans İzleme ve Kontrol hizmetimizi mutlaka almanızı öneririz.

Bakım ve Onarım İşleri Denetimi

Bakım ve onarım, denetimi gereken, santral işletme kalemlerinden sadece birisidir

GES’inizin bakım ve onarım kontratı var mı? Periyodik bakım ve hasar/arıza durumlarında santralinize doğru ve zamanında müdahale yapılıyor mu? Bakım ve onarım hizmeti alıyor ama hala kendinizi santral işleriyle meşgul buluyor ve sürekli yapılan işleri denetleme ihtiyacı mı hissediyorsunuz? Bu durumda size iyi bir haberimiz ve uyarımız var: İyi haber, GES’inize sahip çıkan sorumlu bir yatırımcısınız. Uyarmak istediğimiz konu: bu sahiplenme size pahalıya mal oluyor olabilir.


Bakım onarım kontratınız dahilinde yapılan işlerinizin denetimi ve kontrolünü yapmak çok önemlidir. Bu denetim ve kontroller hem uzaktan izleme ile hem de mutlaka bakım ve onarım firmasından bağımsız olarak düzenli saha ziyaretleri ile yapılmalıdır. Takdir edilmelidir ki bu vakit ve personel isteyen maliyetli bir iştir.


Citus Power olarak biz de kendi GES projelerimizde Türkiye’nin önde gelen tecrübeli bakım ve onarım firmalarıyla çalışıyoruz. Santral işletmeciliği ile bakım onarımın ayrı işler olduğunun bilincinde olarak kendi teknik ekibimizle de düzenli saha kontrolleri yapıyor, bunu santralden aldığımız üretim verileri ile beraber analiz ediyor, ve santrallerin olması gereken performanslarında üretim yaptıklarından emin oluyoruz. Aynı zamanda bakım onarım kontratında yer alan iş kapsamının firma tarafından en iyi kalitede yapılıp yapılmadığını da kontrol ediyoruz.


İyi yapılması arzu edilen her iş “dikkat ve itina” ister. GES bakım ve onarım işi böyle bir iştir. Mutlaka ayrı bir ekip ile bir üst seviyeden kontrol edilmesi gerekir. Eğer siz de GES’inizin teknik bakım ve onarım iş kapsamının bu dikkat ve itina seviyesinde yapılmasını istiyorsanız, Citus Power olarak bunu sizin için yapmaya hazırız. Türkiye’nin en iyi bakım onarım firmalarıyla olan beraberliğimiz sayesinde size güvenilir bir işletme altyapısını daha uygun maliyetle sunabiliriz.

GES Teknik Ekspertiz, Denetim, ve Müşavirlik

Santraliniz onaylanan TEDAŞ projesine göre mi inşa edildi?

Eğer siz de GES yatırımcılığı veya proje geliştirme yaptıysanız, projelerinizi TEDAŞ’a onaylattıktan sonra inşaat sırasında bir takım teknik şartların zorlamasıyla projede bir takım değişiklikler olabileceğini biliyorsunuz. İnşaatın bir an önce bitirilmesi önceliği ile bazen bu değişikliklerin nihai projelerde kayda geçirilmesi ihmal edilebiliyor ve çizili proje ile sahadaki gerçek durum arasında farklar ortaya çıkabiliyor. Bu değişiklikler eğer hemen kayıt altına alınmazsa zamanla unutulma, ve olası bir saha çalışmasında bir takım kaza ve büyük hasarlara sebep olma riski ortaya çıkarırlar. Sahada bakım ve onarım işlerini yapan firmaların mutlaka sahadaki proje hakkında doğru bilgiye sahip olmaları gerekir. Örneğin bir kazı çalışması veya kablo değişimi sırasında işi yapan firmanın yer altındaki kabloların geçtiği yeri bilmesi en temel seviyede iş güvenliği açısından hayati önem taşır. Citus Power olarak müşterilerimize verdiğimiz hizmetlerden birisi de sahadaki proje ile TEDAŞ projesi arasındaki farkları tespit edip bunları proje sahibi için kayıt altına almak ve çizili projelere yansıtmaktır.


Dünyada gördüğümüz ilginç trendlerden birisi de GES sektörlerinin çoğu ülkede benzer aşamalardan geçmesidir. GES’lere teşviklerin verilmeye başlandığı bir ülkede yatırımcılar proje geliştirme için bu sektöre hücum ederler. Buna paralel olarak GES mühendislik, inşaat ve taahhüt firmaları veya “Güneş EPC’si” dediğimiz firmalar ortaya çıkarlar. Çoğu ülkede, yapılan ilk nesil santraller genellikle teknik açıdan ve işçilik olarak uluslararası standartların altında kalabilmektedirler. Bunun sebebi, doğal olarak her sektörün bir “öğrenme eğrisi”nin olmasıdır. Ülkemiz için de geçerli olan bu durum, kurulu güç 1GW sınırına yaklaştıktan sonra yerini pazarda bir profesyonelleşme ve tecrübe birikimine bırakır ve bundan sonra yapılan projeler genel itibariyle daha yüksek kalite ve mühendislik seçimleriyle yapılırlar. Fakat ilk nesil projelerdeki bir takım olası eksiklikler, bu projelerin işletme süreçlerinde bazı problemler doğurma ihtimalini açık bırakır. Bu projeler için yapılması gereken, eksikliklerin tespit edilip kritik olanların düzeltilmesi, veya olası problemlere karşı alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi ve düzenli uygulanmasıdır.


Kendi yaptığımız GES projelerimizde de karşılaştığımız bu tür durumlarda ilk başta doğru gibi gözüken teknik dizayn kararlarını, işletmeye geçtikten sonra tecrübe ile daha iyi yapılabileceklerini gördük. Kendi GES projelerimizden edindiğimiz operasyonel tecrübe ile GES sahalarının eksikliklerini tespit ve düzeltme işlerini santral sahiplerine ayrıca sunabiliyoruz.


Bu hizmet paketimizde yatırımcıların sahalarının detaylı ekspertizini yaptıktan sonra sahadaki işlerin önem ve maliyet kriterlerine göre kategorize edip santral sahibi ile bu bilgileri paylaşırız. Yapılacak işlerin kararı verildikten sonra bunların uygulamasını da yaparız.

Proje Şirketleri Yönetimi, Finans ve Muhasebe

Proje şirketlerinizi sizin için yönetebiliriz

GES yatırımları yapılırken genelde “SPV” dediğimiz proje şirketlerinin kurulması gerekir. Özellikle Türkiye’deki lisanssız GES pazarında her MW için şirket kuran birçok yatırımcı vardır. Projelerin teknik ve operasyon yönetimleri bir yana, birkaç MW’lık bir projenin aylık ve yıllık şirket süreçleri ve muhasebe yönetimi bile ciddi zaman ve masraf alabilmektedir. Citus Power olarak yatırımcılara verdiğimiz hizmetlerimizden birisi de santrallerin teknik operasyon ve yönetimlerinin yanında isteyen yatırımcılar için proje şirketlerinin de yönetimidir.


Proje şirketlerinizin yönetimi ve muhasebe işleri için ayrı bir ekip veya personel istihdam etmek istemiyorsanız bunu sizin için Türkiye çapında anlaşmalı olduğumuz yeminli mali müşavirlik bürolarımız ve hukuk müşavirliklerimiz ile yapabiliriz. Şirketlerinizdeki tüm hukuki yükümlülük ve zorunlu işlerinizi eksiksiz yönetir ve size düzenli raporlamalarını yaparız.

Anahtar Teslim GES İşletmeciliği

GES’lerinizin yönetimini banka hesabınıza yatan gelirlerinizi kontrol etmek dışında tamamen bize bırakın

Citus Power olarak GES projeleriyle sıfırdan işletme dönemine kadar her safhada ciddi tecrübe ve birikim sahibiyiz. Bu tecrübe ve birikimi profesyonel finansal yatırımcılar için anahtar teslim işletme hizmeti olarak sunmaktayız. GES yatırımcısı olmak fakat işletme ve günlük detayların içerisinde olmak istemiyorsanız size yardımcı olabiliriz. Kendi projelerimizi yatırımcılarımız adına yönettiğimiz gibi sizin projelerinizi de A’dan Z’ye yönetebilir, size sadece yatırımınızdan gelir elde etmeyi bırakabiliriz.


Uluslararası yatırımcı ve finansörlerle olan tecrübemizden ötürü geleneksel metotlarda işletilen santraller ile profesyonel olarak işletilen GES yatırımları arasındaki farkı çok iyi biliyoruz. Profesyonel yönetilen GES yatırımlarının proje sahiplerine sunduğu daha önceden mümkün olmayan avantajlar arasında projenin kalitesinin artması, kurumsal yatırımcıların da ilgisini çekme, proje değerinin artması gibi önemli avantajlar vardır.

GES yatırımcısı mısınız? Santralinizin işletmesiyle kim ilgileniyor?

GES’İNİZİ SİZİN ADINIZA İŞLETELİM

 
 
 
 
 

©2018 by Citus Power